Eereka and Eva Vikman combine their powers in the concert Flashes of Light and the Glow of a Summer Evening. The concert will feature the music of both artists.
Kaksi artistia, yksi kesäilta täynnä tunnelmaa! Eereka ja Eva Vikman yhdistävät voimansa yhteiskonsertissa Valonpilkahduksia ja kesäillan hehkua. Konsertissa kuullaan molempien artistien omaa musiikkia herkkinä tulkintoina. Tervetuloa mukaan!
Eereka on artisti, jonka lämmin musiikki valloittaa vahvuudellaan ja herkkyydellään. Hänen musiikillinen maailmansa vaeltelee popin, folkin sekä laulaja-lauluntekijäperinteen maisemissa. 2023 julkaistun Vuodenaikoja-EP:n singlet ovat ihastuttaneet kuulijoita radioaalloilla sekä Spotifyn virallisilla soittolistoilla. Viimeisimpänä saavutuksena Mun on mentävä -biisi voitti Radio Hiekan MusaMaisteri2025 -kilpailun kesän parhaasta biisistä. Single Olla mun kaa julkaistiin juuri, ja uusin single Tänä kesänä aion rakastuu julkaistaan 5.6. osana Kerran kesäyönä -EP:tä yhdessä Peltokurjen kanssa.
Eereka on aktiivinen keikkailija, joka on ehtinyt kiertää useita eri tapahtumia ja keikkapaikkoja. Hän on esiintynyt mm. Pohjois-Suomen suurimmilla festivaaleilla Qstockissa sekä Koiteli Elää -festivaaleilla. Eerekan vahvuuksiksi on kuvattu vahvaa lauluääntä, lämmintä läsnäoloa sekä herkkää tarinankerrontaa: “Eerekalla on voima koskettaa laulullaan ja läsnäolollaan.”
Eva Vikman on upeaääniseksi ja vangitsevan läsnäolevaksi luonnehdittu laulaja sekä valtakunnallisissa sävellys- ja sanoituskilpailuissa palkittu lauluntekijä. Satojen keikkojen kokemuksella, aktiivisesti Suomea kiertävä artisti kirjoittaa jazzin ja popin estetiikasta ammentavaa iskelmämusiikkia, jonka syvällisillä teksteillä hän haluaa tuoda valoa, toivoa ja lempeyttä. Vikmanin kappaleet ovat saaneet valtakunnallista radiosoittoa, ja 2023 julkaisu Olkapää (Recovery Records) oli mukana myös Spotifyn virallisella ”Iskelmä kuuluu kaikille” –soittolistalla. Vikman työstää 2. albumiaan, joka ilmestyy syksyllä 2026.
Evan keikalla kuultua:
”Meni sieluun asti ja se sielu voi paljon paremmin tämän konsertin jälkeen”
”Sun ääni on niin rauhoittava ja lohdullinen. Tulee olo, ettei oo mitään hätää”
Location
- Keuruu
- Koulutie 3, Keuruu, Suomi