Ilmasotakoulun tapahtumassa esitellään muun muassa Ilmavoimien kalustoa, sotilasilmailua, koulun toimintaa sekä varusmiespalvelusvaihtoehtoja
Ilmasotakoulu järjestää perinteisen Sotilasilmailusta ammatti -tapahtuman Tikkakoskella Jyväskylän lentoasemalla 7. toukokuuta 2026 kello 12–18. Tapahtumassa esitellään Ilmavoimien kalustoa, sotilasilmailua, puolustushaarakoulun toimintaa, varusmiespalvelusvaihtoehtoja Ilmasotakoulussa sekä erilaisia sotilaiden sekä siviilien urapolkuja.
Näytökset ja musiikkiesitykset on jaettu kahteen samansisältöiseen aikaikkunaan: klo 12–14.30 sekä klo 16–18. Kalustonäyttely ja esittelypisteet ovat avoinna myös tauon aikana.
Sotilasilma-aluksiin voi tutustua maanäyttelyssä ja taivaalla. Tapahtuma huipentuu Ilmavoimien taitolento-osasto Midnight Hawksin esitykseen. Osaston kaikki jäsenet ovat Ilmasotakoulun lennonopettajia.
Musiikista vastaa Ilmavoimien Big Band solistinaan Emma Balbatsu. Tapahtumassa on mukana muun muassa myös Ilmavoimamuseo ja Ilmasotakoulun Kilta. Luonetjärven Sotilaskoti palvelee tapahtumayleisöä herkuillaan.
Huolehdithan omasta ja perheenjäsenten kuulonsuojauksesta suihkukone-esitysten aikana. Tapahtumassa jaetaan maksutta korvatulppia.
Tapahtumaan ei saa tuoda lemmikkejä tai alkoholia.
Tapahtuman nettisivuilta löydät myöhemmin tarkat näytösaikataulut ja muut ohjeet.
Paikka: Jyväskylän lentoasema, Lentoasemantie 70, 41160 Tikkakoski
Vapaa pääsy
Sijainti
- Jyväskylä
- Jyväskylän lentoasema, Lentoasemantie 70, 41160 Tikkakoski, Suomi