Luontosuhde kiipeilijän näkökulmasta, Marko Kaukon valokuvia

Säynätsalolaisen valokuvataitelija ja kalliokiipeilijä Marko Kaukon näyttely esillä Säynätsalon kunnantalon Taipuu Galleriassa ajalla 18.10.2025-30.5.2026.

”Luontosuhde kiipeilijän näkökulmasta”
Marko Kaukon kiipeilyaiheisia valokuvia esillä Säynätsalon kunnantalon Taipuu Galleriassa.
Säynätsalossa bolderointi alkoi 1990-luvun alussa, ja alueella otettiin ensimmäiset askeleet Jyväskylän seudun bolderkiipeilyn historiassa. Säynätsalo toimi eräänlaisena lähtölaukauksena koko Keski-Suomen bolderoinnille.
Taiteilijalausunto:
”Olen Säynätsalosta kotoisin oleva valokuvataiteilija ja pitkän linjan kalliokiipeilijä. Työskentelen valokuvaajana sanomalehti Keskisuomalaisessa, ja journalistinen tausta näkyy vahvasti myös taiteessani. Kuvissani on todistamisen, osallistumisen ja läsnäolon tuntu.
Minulle kamera on ennen kaikkea luovan itseilmaisun välinen, ei vain tallentamisen työkalu. Työni käsittelevät usein luontosuhdetta kiipeilijän näkökulmasta. Valokuvieni kautta tarkastelen myös sitä, millaisia jälkiä me kiipeilijät jätämme jälkeemme. Edes kivet eivät ole ikuisia.”

Sijainti

  • Jyväskylä
  • Parviaisentie 9, Jyväskylä, Suomi
  • Kunnantalon toinen kerros, Taipuu Galleria.